Pozycje spania a wybór poduszki

Wybór poduszki to wybór równie ważny co wybór materaca, chociaż często bagatelizowany. Dlaczego tak jest? Poduszka zadecyduje o tym jak ułoży się nasz kręgosłup i mięśnie już od odcinka piersiowego kręgosłupa. Dobrze dobrana może uśmierzyć bóle szyi czy głowy. 

Być może wybór poduszki bywa lekceważony, bo jest ona zdecydowanie tańsza i mniejsza od  materaca czy łóżka. Jednak warto poświęcić dużo uwagi na jej wybór, aby później przez lata móc cieszyć się przyjemnym i komfortowym snem. 

W zależności od pozycji w której śpisz, różne mięśnie i partie Twojego ciała potrzebują wsparcia. 

Dla leżących na plecach. Poduszki dla śpiących na wznak wymagają szcególnego dopasowania. Jest tak dlatego, że najlepiej sprawdzają się poduszki profilowane, które występują w wielu wielkościach i wysokościach. Brzegi poduszki tworzą wzniesienia – symetryczne bądź nie. Pomiędzy nimi tworzy się nieduża dolinka. Na podwyższonej części ma oprzeć się twoja szyja, a na niższej – głowa. W jaki sposób rozpoznać czy poduszka jest dla Ciebie dobra? Cała przestrzeń pomiędzy twoim ciałem a materacem musi zostać zapełniona. Jeżeli czujesz że twoja głowa odchyla się do tyłu, lub co bardziej prawdopodobne przechyla się do przodu, znaczy to tyle że kształt jest nieodpowiedni dla ciebie. Profilowana poduszka ma zapewnić oparcie dla kręgosłupa zgodne z anatomią. 

Dla śpiących na boku. W wypadku takich osób wybór jest dość szeroki, bowiem do wyboru są zarówno poduszki profilowane jak i klasyczne. Poduszki klasyczne to te “zwykłe” czyli płaskie i symetryczne. Jednak ich zadanie nie należy do zwyczajnych. Leżąc na boku, obciążamy zarówno bark jak i biodra. Poduszka musi być na tyle wysoka, by móc wypełnić przestrzeń pomiędzy naszymi ramionami, głową a materacem. Poduszki profilowane, czyli odpowiednie dla śpiących na plecach również doskonale mogą się sprawdzić dla osób śpiących na boku. 

Dla śpiących na brzuchu stworzone zostały rewelacyjne poduszki w kształcie litery X czy kwiatka. Ich kształt umożliwia odpowiednie podparcie klatki piersiowej, szyi i głowy. Chociaż wyglądają nietypowo, są niesamowicie wygodne. Elastyczne, ale niezbyt miękkie zapewniają doskonałe podparcie. Co więcej, przewiewna struktura umożliwia oddychanie nawet twarzą wciśniętą w materiał poduszki. Wykorzystana technologia pasów 3D umożliwia swobodny przepływ powietrza przez poduszkę. 

Materiały które polecamy to różnego rodzaju pianki, lateks naturalny i syntetyczny. Oprócz tych bazowych surowców dla najbardziej wymagających oferujemy poduszki chłodzące (z warstwą żelu chłodzącego) i przeróżne pokrowce, które szczególnie ważne są dla osób śpiących na boku czy na brzuchu. Dlaczego? Nasza cera przez całą noc ma kontakt z materiałem pokrowca czy pościelą. Należy więc zadbać aby był to materiał hipoalergiczny, delikatny, niedrażniący. Więcej informacji na temat materiałów termoelastycznych znajdziesz w artykule Męczysz się jak księżniczka na ziarnku grochu czy wysypiasz się jak śpiąca królewna? 

You must be logged in to post a comment