Rodzaje osłon okiennych

Zastanawiasz się nad wyborem osłony na okna w twoim mieszkaniu lub domu? W tym artykule omawiamy pokrótce najpopularniejsze w naszym kraju rozwiązania. 

W naszej polskiej kulturze mamy zakorzeniony zwyczaj zasłaniania okien. Wysoko cenimy sobie prywatność w mieszkaniu, dlatego na ogół nie lubimy, gdy w oknie widać z zewnątrz co robimy w naszych czterech kątach. Dlatego stosujemy najróżniejsze firanki, zasłony, rolety czy plisy. Tradycyjną od dziesiątek lat stosowaną w Polsce metodą na zasłanianie okien były firanki oraz zasłony. Obecnie wybór jest o wiele większy. Samych rodzajów rolet mamy do dyspozycji naprawdę sporo. Przyjrzymy się pokrótce niektórym z nich. 

Jaką roletę wybrać do mieszkania?

Dobór odpowiedniego rodzaju rolety może zależeć od wielu rozmaitych czynników. Niektórzy kierują się głównie aspektami czysto praktycznymi, z dla innych najistotniejsze są walory wizualne. Niewątpliwie najlepiej jest, gdy każdy dobierze metodę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Do najtańszych wersji rolet okiennych należą te montowane bezpośrednio na ramie okiennej. Taka rozwijana roleta stanowi dobrą osłonę zapewniającą prywatność. Jednocześnie odpowiednio dobrana do aranżacji wnętrza, może gustownie ją dopełniać. Rolety montowane na ramie okna mogą być produkowane w różnych wersjach. Wiele osób ceniących sobie minimalizm połączony z praktycznością decyduje się na rolety z kasetą maskującą i prowadnicami. Taka roleta dłużej zachowuje schludny elegancki wygląd. Podczas otwierania okna roleta nie porusza się, co stanowi wartość zarówno estetyczną jak i praktyczną. Rolety w prowadnicach charakteryzują się wyższą trwałością, brzegi materiału nie strzępią się, ponieważ są całkowicie skryte w prowadnicach. Pewnym minusem rolet z prowadnicami jest nieznaczne zmniejszenie powierzchni świetlnej okna poprzez zamontowane po bokach szyby prowadnice. 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się rolety rzymskie. Nie są to typowe rolety zwijane. Składa się je pociągając za sznurek, pod wpływem naciągu kolejne warstwy rolety nakładają się na siebie tworząc ciekawą, ładną kompozycję. Roleta rzymska wykonana z miękkiego przyjemnego w dotyku materiału sprawia, że mieszkanie staje się przytulniejsze. Oczywiście ponieważ w jej budowie można zastosować najróżniejsze rodzaje materiału, tak i same rolety rzymskie cechują się ogromną różnorodnością. Wielu inwestorów decyduje się również na połączenie w jednej kompozycji zarówno firanek jak i rolet rzymskich. Odpowiednio do siebie dopasowane mogą nawet dobrze wyglądać z obszernymi okiennymi zasłonami. Minusem rolet rzymskich jest jedynie nieco kłopotliwe ich pranie, ponieważ w tym celu roletę należy całkowicie zdemontować oraz usunąć wszelkie metalowe elementy konstrukcyjne. Dzięki różnego typu roletom wewnętrznym możemy stosunkowo niewielkim kosztem wykonać aranżację wszystkich okien. Do ich montażu nie potrzebujemy stosować kosztownych karniszy, a i ich demontaż nie stanowi żadnego problemu. 

Przydatne informacje:

www.najtanszewewszechswiecie.pl/

roletypolska.pl/

platformamebli.pl/

Czy potrzebna ci jest moskitiera?

Sklepy takie jak Najtanszewewszechswiecie.pl, oferujące rozmaite osłony okienne posiadają w ofercie również różnego typu moskitiery. Być może produkty takie bardziej kojarzą ci się ze scenami z filmów nagrywanych w tropikach. Jednak okazuje się, że również w Polsce są bardzo potrzebne. Czy nie zdarza się latem, podczas upałów, że bardzo potrzebujesz, aby okna w domu były otwarte, ale jest to niemożliwe, ponieważ do mieszkania wlatują najróżniejsze insekty, takie jak ćmy, komary, czy nawet niebezpieczne dla zdrowia szerszenie? Odpowiednio dopasowana do okna moskitiera całkowicie likwiduje ten problem. Przez gęste oczka siatki nie przedostaną się do wnętrza mieszkania żadne, nawet najdrobniejsze owady, co znacząco wpływa na komfort mieszkańców – na przykład podczas snu. 

A może warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne można zauważyć w wielu budynkach jednorodzinnych. Jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w celu ochrony mieszkania przed złodziejami. Szczególnie w okresach świątecznych i wakacyjnych wiele osób całkowicie zamyka mieszkanie roletami, aby uniemożliwić złodziejom włamanie. Roleta zewnętrzna to bardzo skuteczna bariera przed włamaniem. Zazwyczaj rolety są wykonane ze sztywnego i wytrzymałego na uderzenia stopu aluminium. Jeśli są one pokryte dobrej jakości farbą proszkową charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i niewrażliwością na negatywne warunki atmosferyczne. Nawet po kilkunastu latach użytkowania na takich roletach nie widać zadrapań, ani wgnieceń. Co ciekawe rolety zewnętrzne mogą również pełnić inne bardzo przydatne funkcje. Niektórzy wykorzystują je na przykład podczas letnich upałów. Szczególnie mieszkania usytuowane przeszkleniami od strony południowozachodniej mogą mieć tendencje do silnego nagrzewania się. Roletę zewnętrzną można zamykać wychodząc rankiem z domu. Szczególnie białe rolety zewnętrzne dosyć dobrze odcinają wpływ promieni słonecznych na temperaturę panującą w mieszkaniu. 

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą RoletyPolska.pl – dystrybucja oraz montaż rolet okiennych w województwie małopolskim. 

You must be logged in to post a comment