Wybieramy dywan do mieszkania

Dywan w przedpokoju

Urządzając pokój dzienny dużo osób planuje zakup dywanu. Czym się kierować na etapie wyboru dywanu do pokoju?

Dywany są niezwykle częstym w Polsce elementem wyposażenia wnętrza. Najczęściej stosuje się je w przeciętnych pomieszczeniach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko budżetowych jak i w profesjonalnych projektach z najwyższej klasy. Niemniej zazwyczaj kupuje się dywany do pokoju lub jadalni. o brać pod uwagę kupując wykładzinę?

Podstawowe założenia, które warto wziąć pod uwagę

Kupując dywan warto mieć świadomość różnych nieskomplikowanych zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupów. Najpierw zazwyczaj zwrócimy uwagę na rozmiar dywanu. Dywan powinien dobrze współgrać z meblami, zazwyczaj znakomitym rozwiązaniem jest dywan, na którym na brzegach stoją meble, dzięki temu te elementy tworzą spójną kompozycję.
W sytuacji mamy zamiar zastosować duży dywan wypełniający całą przestrzeń dobrze jest zwracać uwagę, aby był on ułożony tak, aby od ścian dzieliła go przestrzeń umożliwiająca swobodne otwieranie drzwi. Dobrą metodą okazuje się także unikanie miejsc, gdzie chodząc po pokoju jedną nogą stąpalibyśmy po dywanie, a drugą po podłodze, gdyż powoduje to dyskomfort.
Jeżeli dywan planujemy położyć pod stołem w salonie, koniecznie powinien być on na tyle obszerny, by w całości stały na nim krzesła (nawet, gdy są odstawione od stołu).
W większych przestrzeniach zazwyczaj lepiej jest uwzględnić kilka dywanów wprowadzających rozdział na funkcjonalne strefy. Dobierając dekor dywanu, warto w pierwszej kolejności pomyśleć także , w jakim stopniu będzie on podatny na zanieczyszczenia (np. czy są dzieci, czy po mieszkaniu będziemy przemieszczać się w butach, lub, alby czy w domu są psy) – na jednych kolorach zabrudzenia widać bardziej, na innych prawie w ogóle. Niektórzy nawet dobierają kolory dywanu do koloru sierści wychowywanego zwierzaczka :).Kupując dywan bierz pod uwagę:
Jedną z prawidłowych metod wyboru koloru jest zastanowienie się, czy pomieszczenie jest dobrze naświetlone. Jeśli zależy nam na tym, żeby salon był optymalnie rozjaśniony, niewątpliwie spisze się jasny kolor odbijający światło.

 

 

 

 

Dywan Agnella

Dywan Agnella Splendor Sense

 

 

 

Dywan Agnella Magic Buno

Dywan Agnella Magic Buno

Kupując dywan warto brać pod uwagę poniższe kwestie:

  • Zazwyczaj stosuje się dywany kontrastujące z kolorem podłogi
  • Przed nabyciem dywanu można zastanowić się nad tym, czy dywan będzie odgrywał zasadniczą rolę w dekoracji (przykuwał spojrzenie) czy będzie to po prostu ciekawe tło dla całej aranżacji.
  • Powinniśmy też brać pod uwagę, że zbyt duże wypełnienie dekorami całej aranżacji może sprawić, że wnętrze będzie przygniatać.
  • Dobrze jest zapoznać się z materiałami dotyczącego metod uwzględniania barw w projektach wnętrz.

Zamawiając dywan do pokoju dziennego na pewno będziemy też musieli podjąć decyzję co do jego kształtu a także wysokości runa. Dywan o optymalnie dopasowanym kształcie może mieć także wpływ na to jak optycznie będzie się odbierać przestronność w pomieszczeniu.Rzecz jasna gęste i miękkie włosie będzie przyjemne w dotyku (tzw. dywany włochacze), jednak z drugiej strony prościej jest dbać o schludność dywanu z niewielkim włosem.

A poniżej kilka słów na temat produkcji dywanów:

You must be logged in to post a comment