Oświetlenie w salonie

dobrze oświetlony salon

Salon to część reprezentacyjna naszego domu. Ale nie tylko! To prawda,że w pokoju dziennym przyjmujemy gości, lecz także odpoczywamy, czytamy swoją ulubioną książkę, czy miło spędzamy czas całą rodziną. Dlatego odpowiednie dobranie oświetlenia do funkcji, jakie pełni salon, jest bardzo ważne.

W salonie powinny znaleźć się przynajmniej trzy źródła światła. Jedna lampa musi być zawieszona w części ogólnej salonu i oświetlać całe pomieszczenie. Nisko zawieszona elegancja lampa oświetli stół, przy którym będą odbywać się uroczyste kolacje czy czy rodzinne obiady. Trzecia lampa – stojąca – przyda się w kącie, gdzie znajduje się fotel. Właśnie tam będzie można poczytać gazetę, bez konieczności oświetlania całego pomieszczenia.

Trzy lampy są podstawą. Ale oświetlenie można dostosować do swoich potrzeb. Jeśli lubimy nastrojowy klimat, dobrze jest na etapie projektowania salonu pomyśleć o dodatkowych halogenach na suficie. Mogą być rozmieszczone w różnych częściach salonu oraz mieć oddzielne włączniki. Zastosowanie różnokolorowych ledowych żarówek pozwoli nam dopasować klimat w pokoju do naszego obecnego nastroju. Możliwości zabawy światłem jest bardzo wiele, inspiracje można czerpać z aranżacji prezentowanych, np. w internecie.

Poniżej kilka praktycznych informacji na temat oświetlenia w salonie:

You must be logged in to post a comment