Czym palić w kominku?

Ogień w kominku

Kominek w pokoju to nie tylko sposób ogrzewania, lecz także wygoda, elegancja oraz klimat. Z tych powodów sporo ludzi we Wrocławiu decyduje się na uwzględnienie kominka w pokoju. Aby jednak upajać się różnymi urokami kominka, trzeba dokonać dobrego wyboru w kwestii opału. Czym można palić w kominku? Jak wypada porównanie drewna z brykietem kominkowym?

Zalety drewna

Drewno jest najczęściej stosowanym opałem do kominków. Idealnie do tego celu nadaje się drewno drzew liściastych, czyli dębu, buczyny, klonu, brzozy, a także drzew owocowych. Drewno z takich drzew cechuje się wysoką energetycznością. Chociaż drzewo iglaste ma większą wartość opałową, to na ogół nie wykorzystuje się go jako opału kominkowego. Zawiera bowiem dużą ilość żywicy, która w trakcie spalania zapycha kominek i przewody kominowe – tworzy się jednocześnie mnóstwo sadzy i dymu, co nie jest komfortowe. Dobrze jest wybierać twarde drewno, które da więcej ciepła, np. jesionowe lub grabowe. Drewno kominkowe musi być odpowiednio wysuszone – jego wilgotność powinna wynosić od 13-15%. Palenie wilgotnym drewnem jest nieekonomiczne, a także zanieczyszcza komin.

Mocne strony brykietu drzewnego
Brykiet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem pozostałości po obróbce drzewa, czyli trociny, ścinki itd. Przy tworzeniu brykietu nie stosuje się żadnych środków spajających, a więc w czasie jego spalania nie wytwarzają się żadne szkodliwe związki. Jest to w 100% czyste paliwo. Wilgotność brykietu wynosi 5-7%, co mocno przewyższa możliwości wilgotnościowe drewna. Tego typu dane pokazują, że brykiet kominkowy ma większą wartość opałową niż drewno – jest bardziej wydajny i generuje więcej ciepła. Rzecz jasna, by cieszyć się zaletami brykietu należy zamawiać opał wysokiej jakości. Liczy się także sposób spalania – zdecydowanie różni się od metod spalania drewna. Brykietu nie dokładamy w trakcie palenia w kominku. Palenisko wypełniamy jednorazowo i pozwalamy, by brykiet stopniowo się spalał. Przy dobrej technice układania kostek w kominku a także odpowiedniej ilości powietrza dostarczanej przy spalaniu, brykiet może palić się ponad 12 godzin, a nawet dobę. Brykiet spala się praktycznie w całości, co oznacza, że jest bardzo wydajny a także w wyniku jego spalania generuje się minimalna ilość popiołu.

You must be logged in to post a comment