Jaki gaz w aucie?
Stałeś się zadowolonym właścicielem samochodu i analizujesz, jak mógłbyś niwelować koszty podróżowania? Zapraszamy do zainteresowania się wpisem dotyczącym instalacji gazowych.
Dużo osób kupujących samochód na benzynę przewiduje wdrożenie instalacji lpg. Sprawa jest dość banalna – po prostu jeżdżenie na gazie jest ekonomiczniejsze. Przy nowych instalacjach lpg, samochody nie zużywają więcej gazu niż paliwa. Natomiast gaz jest sporo tańszy niż typowe paliwo. Dzięki temu szybko możemy uzyskać spore oszczędności w poruszaniu się samochodem. Rzecz jasna zanim instalacja gazu się zwróci, musi minąć trochę miesięcy.
Dla kogo instalacja LPG?
Łatwo się domyśleć, że im częściej korzystamy z auta, tym prędzej się zwróci inwestycja w gaz. Najczęściej więc lpg będzie montowany przez rozmaitych kurierów, czy kierowników handlowych, którzy bardzo dużo czasu służbowego poświęcają na podróże od jednego klienta do kolejnego. Na pewno LPG będzie dobrą opcją dla kierowców zapominających napełnić auto a rezerwie– w razie jak zużyją się zapasy gazu, na szczęście pozostaje dodatkowe paliwo.
Wady gazu w samochodzie
Zastanawiając się nad montażem gazu w samochodzie na pewno należy pomyśleć nad ewentualnymi trudnościami w eksploatacji lgp. Niewątpliwie trzeba wiedzieć, iż gaz potrzebujemy gdzieś magazynować – zazwyczaj butlę z gazem montuje się w bagażniku – należy więc się liczyć z faktem, że w środku zmniejszy się przestrzeń przeznaczone na bagaże. Trafną ewentualnością w takim przypadku jest instalacja butli z gazem w miejscu przeznaczonym w bagażniku na koło zapasowe. Ustawodawstwo polskie nie wymaga obecnie wożenia ze sobą tego typu osprzętu. Zamiast koła zapasowego można natomiast nabyć uszczelniacz opon . Cena tego typu sprzętu jest stosunkowo niewielki, natomiast nie zajmujemy miejsca w bagażniku. Ma to sens zwłaszcza w niewielkich autkach.
Producenci silników benzynowych zazwyczaj nie przewidują wykorzystywania w nim paliwa innego rodzaju. Z tego względu należy liczyć się z tym, że po latach mogą wystąpić różne uszkodzenia wynikające z ciągłego spalania opału innego rodzaju niż to zaplanował specjalista projektujący określony model. Spalanie gazu odbywa się w podwyższonej temp., dlatego niektóre części składowe silnika mogą z czasem ulec zniszczeniu. By spalać mieszankę gazową potrzeba mocniejszej energii niż to jest w pracy silników paliwowych, dlatego być może wraz z zakupem instalacji lpg konieczne okaże się uwzględnienie mocniejszego akumulatora.
Oczywiście komfort korzystania z samochodu na gaz zależy też od rodzaju uwzględnionej instalacji a także techniki jej montażu. Z tego powodu dobrze jest znaleźć taką osobę, której będziemy pewni pod względem biegłości i doświadczenia w niniejszym obszarze. Dlatego, że nie w każdym aucie gaz sprawdzi się tak samo skutecznie, warto uwzględniać tą kwestię już w trakcie zakupu auta, w którym planujemy zainstalować instalację lpg.