Serwis pieców Wrocław – dlaczego warto dbać o systematyczne przeglądy?

programator pieca gazowego

W bardzo wielu polskich domach i mieszkaniach wykorzystuje się kotły gazowe. Są to na ogół dość zaawansowane technologicznie urządzenia. Zakup nowego kotła gazowego nie jest tani. Jak możemy sprawić, żeby posłużył on nam możliwie jak najdłużej?

Jeśli jesteś posiadaczem kotła gazowego to zapewne zdajesz sobie sprawę, że komfort mieszkania w dużej mierze zależy od jego bezawaryjnej pracy. Oczywiście zazwyczaj takie urządzenie nie tylko zapewnia optymalne ciepło w mieszkaniu, ale także odpowiada za przygotowywanie ciepłej wody użytkowej – czyli gorącej wody, z której korzystamy przecież każdego dnia. Często jest tak, że jeśli ktoś chociaż raz przeżyje poważną awarię kotła w sezonie grzewczym, to później stara się dbać o jego należyty stan techniczny na bieżąco. Awaria kotła w okresie zimowym, gdy na dworze panują siarczyste mrozy może być naprawdę poważnym utrudnieniem – szczególnie, gdy w domu przebywają osoby chore lub niemowlęta. To, do czego przyzwyczailiśmy się, że zawsze jest na zawołanie nagle staje się niedostępne i w całym domu robi się z godziny na godzinę co raz bardziej chłodniej, a niestety zazwyczaj jest tak, że w okresie jesienno zimowym firmy serwisowe nie są dostępne ‚od ręki’. Bywa, że na usunięcie awarii trzeba poczekać nawet kilka dni. Długi czas oczekiwania może też wynikać z braku dostępności jakiejś części zamiennej. Wtedy serwis musi odwiedzić nas przynajmniej dwa razy – pierwszy w celu zdiagnozowania usterki, a drugi by zamontować zamówione części zamienne. Jak zatem widać awaria kotła grzewczego może być bardzo niemiłym przeżyciem. W takim mieście jak Wrocław, może nie być łatwo znaleźć solidną firmę, która dokona szybkiej naprawy. Dlatego wiele osób jest zdania, że o wiele lepiej jest zapobiegać. I tutaj przechodzimy do zasadniczego wątku tego artykułu – jak dbać o swój kocioł gazowy? Czy mamy w ogóle jakiś wpływ na to, jak długo i na ile efektywnie będzie on pracował? Oczywiście, wystarczy zadbać o serwis!

Dlaczego dbać o regularny przegląd kotła gazowego?

Firmy serwisowe oferują przeglądy urządzeń grzewczych. Można zamówić konserwację po zakończonym okresie grzewczym lub tuż przed jego rozpoczęciem. Niejednokrotnie bywa tak, że nieużywany poza sezonem kocioł niedługi czas po jego uruchomieniu wchodzi w awarię. Warto brać pod uwagę fakt, że kocioł gazowy to urządzenie, które podobnie jak samochód, nie lubi długich przestojów w pracy. Niektóre elementy kotła mogą się zablokować przez co podczas ponownego uruchomienia nie pracują tak jak powinny. Typowym przykładem może być zablokowana pompa wody w kotle – niejednokrotnie wymaga ona mechanicznego rozruchu przed uruchomieniem kotła. Doświadczony serwisant zazwyczaj będzie potrafił ocenić stan techniczny urządzenia, czy coś już przestaje działać jak należy, itp. Optymalizacja pracy kotła grzewczego może sprawić, że unikniemy niespodziewanej awarii w trakcie sezonu grzewczego.

Dobrze by było przeprowadzić podczas rutynowego przeglądu analizę spalin. Profesjonalne firmy dysponują sprzętem, który pozwala dowiedzieć się jaki jest skład chemiczny spalin emitowanych przez kocioł. Różne odchyły od przyjętych dla danego urządzenia norm mogą być objawem szwankującej aparatury. Analizy spalin są szczególnie przydatne przy dokonywaniu konserwacji gazowych kotłów kondensacyjnych. Z jednej strony taka analiza pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości i zlikwidować przyszłe potencjalne usterki, a z drugiej z kolei umożliwia dokonanie korekt w nastawach aparatury gazowej. Zmiany w proporcjach mieszanki powietrze / gaz pozwalają zazwyczaj zoptymalizować spalanie paliwa, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za gaz.

Trzecim czynnikiem, z uwagi na który warto dbać o regularne przeglądy gazowego pieca jest bezpieczeństwo. Zauważmy, że w przypadku samochodów i innych pojazdów dopuszczonych do użytku na polskich drogach wymagane jest coroczne dokonywanie przeglądu technicznego. Warto pamiętać, że kocioł gazowy, to urządzenie, które bardzo łatwopalny i wybuchowy gaz. Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego może w najgorszej konsekwencji doprowadzić nawet do pożaru lub wybuchu (np. ze względu na nieszczelność ścieżki gazowej).

Jak znaleźć serwis kotła gazowego we Wrocławiu?

Zazwyczaj montując kocioł gazowy otrzymujemy od sprzedawcy lub instalatora namiar na firmę specjalizującą się w serwisie urządzeń danej marki. Aby otrzymać gwarancję producenta na urządzenie potrzebujemy dokumentu poświadczającego wykonanie montażu oraz uruchomienia przez autoryzowany serwis. Najlepiej jest, gdy serwisem zajmuje się firma lub osoba, która sprzedała i zamontowała nam dane urządzenie. Jeśli natomiast z jakichś względów poszukujemy innej firmy świadczącej usługi serwisowe warto szukać w sieci firm serwisowych autoryzowanych przez danego producenta. Dlaczego najlepiej jest korzystać z usług autoryzowanego serwisu? Poważne firmy takie jak Buderus, Vaillant, Viessmann, Wolf, De Dietrich czy Junkers zapewniają takim serwisowym firmom profesjonalne szkolenia. Takie kursy przygotowują firmy serwisowe do sprawnego przeprowadzania ewentualnych napraw. Warto też pamiętać, że większość napraw sprowadza się do wymiany jakichś zużytych / zepsutych części. Firmy specjalizujące się w obsłudze kotłów jednej wybranej marki na ogół dysponują dużym zapasem najczęściej psujących się części zamiennych – dzięki temu możliwe jest dokonanie różnych napraw w trakcie tylko jednej wizyty. Firma, która nie posiada autoryzacji może jak najbardziej znać się na naprawach posiadanego przez nas kotła, ale części zamienne zapewne będzie musiała i tak zamówić w autoryzowanym serwisie.

Firmy świadczące autoryzowany serwis wyszukuje się zazwyczaj na stronach internetowych producentów. Zazwyczaj na takich witrynach udostępniany jest pasek wyszukiwania, w którym wpisuje się miasto – a system generuje listę firm świadczących autoryzowany serwis w tym rejonie.

W celu znalezienia firmy serwisowej można też posłużyć się oczywiście popularnymi mapami Google. Poniżej lista firm na mapie na zapytanie „Viessmann Wrocław

 

Serwis Buderus Wrocław

 

Vaillant Wrocław

Jakie kotły gazowe są popularne we Wrocławiu?

Może nie prowadzi się takich precyzyjnych badań na temat tego, jakie piece gazowe są najczęściej wyszukiwane we Wrocławiu, ale dzięki różnym narzędziom badającym tendencje wyszukiwań w google można sprawdzić jakie marki są najczęściej wyszukiwane.

Najpopularniejsze marki kotłów Wrocław

  • piece Viessmann,
  • piece Buderus,
  • piece Vaillant,
  • piece De Dietrich,
  • piece Bosch,
  • piece Ariston,
  • piece Termet,
  • piece Immergas.

Oczywiście marek kotłów gazowych jest więcej. Każdy dokonuje wyboru w oparciu o indywidualne potrzeby i możliwości finansowe.

You must be logged in to post a comment