Kupić mieszkanie czy wynajmować?

Mieszkanie nowe

W naszym kraju dla wielu osób bardzo ważne jest posiadanie własnego mieszkania. W tym poście przedstawiamy plusy oraz minusy posiadania własnych czterech kątów w porównaniu z wynajmowaniem mieszkaniem.

Polacy zdecydowanie są przykładami domatorów. W innych regionach Europy, na przykład w Stanach Zjednoczonych do posiadania własnego domu nie przykłada się aż tak wielkiego znaczenia. Dużo osób całe życie mieszka w wynajmowanych nieruchomościach. Podejrzewam, że wynika to między innymi z kwestii liczenia kosztów. Wielu po przeanalizowaniu kosztów ponoszonych na mieszkanie w skali kilkudziesięciu lat stwierdza, że swoje własne mieszkanie jednak warto posiadać – nawet jeśli wiązałoby się to z zaciągnięciem zobowiązania w postaci kredytu mieszkaniowego.

Kredyty na mieszkanie – dlaczego tak modne?
Na przestrzeni ostatnich lat w naszym kraju w stawkach za wynajem mieszkań zaznacza się tendencja wzrostowa. Ceny zakupu nieruchomości również z roku na rok rosną. Obniżone stopy procentowe w Polsce sprawiają, że osoby dysponujące środkami finansowymi wycofują z lokat oszczędnościowych posiadane fundusze, aby zainwestować je w zdecydowanie bardziej zyskowny sektor mieszkaniowy.

Z perspektywy osoby wynajmującej mieszkanie w większym polskim mieście, nie ma w zasadzie różnicy pomiędzy ponoszeniem kosztów na opłacenie odstępnego, a opłacaniem comiesięcznej raty kredytu mieszkaniowego.

Z perspektywy osoby wynajmującej mieszkanie w większym polskim mieście, nie ma w zasadzie różnicy pomiędzy ponoszeniem kosztów na opłacenie odstępnego, a opłacaniem comiesięcznej raty kredytu mieszkaniowego. Różnica staje się dość znacząca po kilku, kilkunastu latach – osoba regularnie spłacająca kredyt w jakiejś mierze spłaciła już posiadane mieszkanie. Nawet jeśliby z pogorszenia sytuacji materialnej trzeba byłoby sprzedać mieszkanie, po zrealizowaniu spłaty pozostałej części kredytu, w portfelu może zostać naprawdę pokaźna ilość złotówek. Oczywiście zobowiązanie w postaci kredytu jest związane z jakimś ryzykiem, ponieważ trzeba zachować płynność w spłatach rat, więc każdy indywidualnie musi podjąć decyzję.

Poniżej typowa oferta mieszkań deweloperskich.

You must be logged in to post a comment