Jaką balustradę wybrać?

Balustrada nierdzewna

Balustrady ze stali nierdzewnej są coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowego domu. Dlaczego inwestorzy chętnie sięgają po tego typu rozwiązanie? Jakie są wady i zalety balustrad ze stali nierdzewnej? Co warto wiedzieć o tym materiale?

Czym jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewna ma specjalne właściwości fizykochemiczne, dzięki czemu – jak sama nazwa wskazuje – jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz rozcieńczonych kwasów. Stal nierdzewna zawdzięcza swą odporność dużej zawartości chromu. Tworzy on na powierzchni materiału cienką warstwę ochronną, dzięki czemu stal nierdzewna nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Warto też wspomnieć, że ta powłoka ma właściwości „samonaprawialne” – zadrapanie czy zarysowanie nie zmniejsza jej właściwości antykorozyjnych.

Dlaczego warto wybrać?

Balustrady ze stali nierdzewnej odznaczają się wysoką estetyką i nie wymagają malowania. Materiał ten utrzymuje swoje walory przez długie lata i odznacza się naprawdę minimalnymi kosztami konserwacji. Doskonale prezentuje się w połączeniu z wieloma materiałami takimi jak drewno czy szkło, dzięki czemu idealnie pasuje do minimalistycznego wystroju wnętrza. Jest odporny na działanie środków chemicznych, a także łatwy w utrzymaniu czystości.

Jaką fakturę wybrać? Polerowaną czy szczotkowaną?

Stal Nierdzewna – Polerowana posiada lśniącą powłokę odbijającą światło. Wygląda to naprawdę estetycznie i dobrze się sprawdza w regionach o dużym zapyleniu powietrza. Jej minusami jest wysoka podatność na zabrudzenia a także zarysowania do których usunięcia jest potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Stal nierdzewna – Szczotkowana posiada matową strukturę, tak zwaną szczotkowaną. Plusem tego rodzaju powierzchni jest to, że nie widać na niej drobnych zarysowań, a wszelkie bardziej widoczne uszkodzenia można zniwelować samodzielnie – nie posiadając nawet specjalistycznej wiedzy. Jest także mniej podatna na różnego rodzaju zabrudzenia. „Wypalcowanie” będzie zdecydowanie mniej widoczne, co ma zasadnicze znaczenie, gdy w domu są małe dzieci. Nie zaleca się jednak stosowania tego typu powierzchni w obszarach o dużym zapyleniu z powodu możliwości zalegania osadu w szczelinach. Znakomicie prezentują się balustrady stalowe z przeszkleniami. Szkło i chromowana stal zawsze razem znakomicie się prezentują!

Czym pielęgnować balustrady ze stali nierdzewnej?

Na rynku jest wiele produktów do czyszczenia i pielęgnacji. Ich ceny są proporcjonalne do jakości. Najlepsze opinie na rynku posiadają: Wurth saBesto Preparat do pielęgnacji stali szlachetnej oraz 3M Stainless Steel Cleaner & Polish.

Minusy stosowania stali nierdzewnej.

Przede wszystkim minusem są koszty. Niestety materiały do produkcji nie należą do tanich. Dodatkowo producent musi posiadać naprawdę dobrą technologię oraz wykazać się dobrą ręką przy wykańczaniu szczegółów.

Jeśli zamontujemy w domu balustrady ze stali nierdzewnej wysokiej jakości to z pewnością będziemy mogli cieszyć jej nieskazitelnym wyglądem przez lata.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą:

Binglass Hurtownia szkła
https://binglass.pl/hurtownia-szkla/
Śliwice 55-093, ul. Magnoliowa 24
biuro@binglass.pl
+48 690 010 001

You must be logged in to post a comment