Dobór grzejników do już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania

Przewidując przebudowę starej instalacji co, albo zrobienie nowej, szukamy, jak najlepszych rozwiązań. Chcemy, by w mieszkaniach ciepło rozchodziło się równomiernie, a grzejniki żeby były jak najwydajniejsze. Jak więc prawidłowo dobrać grzejniki do instalacji co?

Jeśli chodzi nam o same możliwości grzewcze, to metal, z jakiego wykonany jest grzejnik, nie czyni w zasadzie żadnej różnicy. Zarówno aluminiowe grzejniki członowe, jak i grzejniki stalowe znakomicie emitują energię cieplną. Nie oznacza to jednak, że obojętnie, które grzejniki zamontujemy i tak będzie dobrze.

Grzejniki wykonane z aluminium często nie mają zastosowania w instalacji co z elementami miedzianym. Producenci dosyć często nie chcą wtedy udzielać gwarancji na taki grzejnik, gdyż połączenie aluminium i miedzi skutkuje korozją galwaniczną. Rezultat jest taki, że aluminium się utlenia i złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedź pokrywają się nalotem.

Dobierając kaloryfer musimy też brać pod rozwagę, instalacja co jest zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który z czasem może niszczyć grzejniki stalowe. W takiej sytuacji, dobrze będzie zaplanować grzejniki aluminiowe, gdyż mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji co.

Jedną z najchętniej kupowanych marek grzejników w Polsce jest Buderus

Grzejniki stalowe, są znakomitą ideą, jeśli zależy nam na optymalnym ich rozłożeniu w domu. Pośród grzejników stalowych panelowych jest na rynku bardzo duży zakres wymiarów. Można także zamontować niższy, a zarazem grubszy, wtedy otrzymamy takie same parametry mocy, co w przypadku dłuższego i wyższego grzejnika. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, kiedy miejsce przeznaczone na montaż grzejnika jest ograniczone, ze względu na wysokość ściany.

Przy grzejnikach z aluminium nie mamy możliwości zmiany grubości grzejnika. Aby zachować założone parametry grzewcze, musi on składać się z określonej liczby skręconych razem elementów. Zaletą jest jednak mała waga grzejników aluminiowych. Łatwo będzie je odczepić i przenieść w przypadku remontu.

Buderus GB 072

Kondensacyjny gazowy kocioł grzewczy Buderus GB 072, źródło: https://buderus-inserw.pl/sklep/buderus-logamax-plux-gb-072

Wybierając grzejnik, najlepiej wziąć pod uwagę projekt instalacji. Określa on zapotrzebowanie budynku na ciepło. Najczęściej projektant określa też typ grzejników. Gdy natomiast nie posiadasz obowiązującego cię projektu, doradźmy się fachowców, którzy wykonują instalacje hydrauliczne.

You must be logged in to post a comment