Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Podłoga

Wiele pisze się na temat ogrzewania podłogowego. Mieszkańcy Wrocławia lubią wygodę więc często wybierają tego typu ogrzewanie. Warto zastanowić się dokładniej jakie materiały wykończeniowe mogą znaleźć się na ogrzewanej podłodze?

Drewno

Ze względu na swoje właściwości drewno nie jest zbyt trafnym wyborem jeśli chodzi o ogrzewaną podłogę. Wiemy jednak, że niektórzy nie wyobrażają sobie posadzki bez drewna. Dlatego podajemy dobrą wiadomość: NIEKTÓRE RODZAJE DRZEWA można układać na ogrzewaną podłogę. Czym się przy tym kierować? Oczywiście najważniejsze jest współczynnik skurczu drewna – im mniejszy tym lepiej. Nasze krajowe rodzaje drewna niestety nie zbyt dobrze wypadają pod tym względem – na ogrzewana podłogę nadaje się jedynie dąb,jesion czy akacja. Natomiast wśród posadzek z drewna egzotycznego mamy zdecydowanie większy wybór, między innymi: Merbau, lroko, Doussie, Jatoba czy Teak. Warto również wziąć pod uwagę grubość podłogi (im cieńsza warstwa tym lepiej) i jej budowę (na ogrzewaną posadzkę bardziej polecane są posadzki wielowarstwowe)

Wykładziny dywanowe

Oczywiście są dopuszczalne na ogrzewana podłogę. Muszę jednak posiadać odpowiednią oporność cieplną – nie może być ona wyższa niż 0,17K/W oraz wagę runa – nie przekraczającą 2 kg/m². Wykładziny mogą być wykonane zarówno ze sztucznych surowców, jak i wełny. Przy zakupie wykładziny należy szukać oznaczenia zezwalającego na układanie wykładziny na ogrzewanej posadzce. Istotne znaczenie ma również sposób ułożenia wykładziny – musi ona ściśle przylegać do posadzki.

Kamień i ceramika

To zdecydowanie najlepsze materiały na ogrzewaną podłogę. Idealnie przewodzą ciepło, są odporne na zmiany temperatur – dlatego są najczęściej wybierane jako pokrycie podłogi ogrzewanej. Minusem ceramiki i kamienia jest to, że w miesiącach, w których nie korzystamy z ogrzewanie, wykonana z nich podłoga jest zimna i nie przyjemna w bezpośrednim kontakcie.

Firmy, które montują podłogi we Wrocławiu to między innymi:

Quercus
Astfloor
Comfortplus
Partex

You must be logged in to post a comment