Kuchnia otwarta czy zamknięta?

duża kuchnia

Architekci, którzy tworzą gotowe projekty domów lansują modny styl kuchni otwartej. Jest to rozwiązanie idące z duchem czasu, jednak czy warto bezkrytycznie przyjmować rozwiązania, które narzuca współczesny styl? W tym artykule poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Dawniej kuchnia była pomieszczeniem roboczym, dziś pełni również funkcję reprezentacyjną. Dla tych którym ta zmiana odpowiada, otwarta kuchnia będzie idealnym rozwiązaniem. Meble na wysoki połysk i nowoczesny sprzęt AGD będą się świetnie prezentować i z pewnością dodadzą wnętrzu elegancji. Otwarta kuchnia umożliwia także większą integrację całej rodziny – nawet podczas przygotowywania posiłków wszyscy domownicy, choć wykonujący różne zadania, mogą być razem. Podobnie ma się rzecz w sytuacji, gdy przyjmujemy gości. Gospodyni nie musi znikać na dłuższy czas w kuchni, lecz jednocześnie przyrządzając posiłek może uczestniczyć w ożywionych dyskusjach zaproszonych osób.

Dla kogo otwarta kuchnia?

Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie pociąga za sobą konsekwencję – stale trzeba dbać o porządek w kuchni. Widok brudnych naczyń raczej nie pozwoli nam spokojnie odpocząć na wygodnej kanapie w salonie. Jeśli więc nie zaliczamy się do ludzi zdyscyplinowanych i wiemy, że utrzymanie idealnego porządku w kuchni przerasta nasze możliwości, lepiej będzie zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie i oddzielić kuchnię od pozostałej części domu. Takie rozwiązanie jest praktyczne także wtedy, gdy lubimy gotować w zacisznym miejscu, gdzie nikt nie patrzy nam na ręce 😉 Kuchnia jest też doskonałym miejscem, by spokojnie wypić poranną kawę bez krzyków dzieci oglądających właśnie swój ulubiony program w telewizji.

Pytanie będące tytułem tego artykułu powinny postawić sobie przede wszystkim osoby, których mieszkania nie mają zbyt dużej powierzchni. W takim przypadku otworzenie kuchni sprawi, że zwiększy się nasza przestrzeń życiowa w domu. Należy tylko zastanowić się, czy po usunięciu jednej ścianki zostanie wystarczająco dużo miejsca na zawieszenie szafek kuchennych.

Jeśli więc planujecie budowę domu lub gruntowny remont mieszkania warto zastanowić się nie tylko nad tym, co jest obecnie na topie, ale też jakie są nasze upodobania i na jakie rozwiązanie odnośnie kuchni pozwoli nam metraż mieszkania.

Comment (1)

  • adminx| 31 grudnia 2019

    Chociaż ta na zdjęci to chyba kuchnia typowa.

  • You must be logged in to post a comment