Budowanie domu we Wrocławiu
Budowanie parterowego domu z użytkowym poddaszem wymusza podejmowania dodatkowych decyzji w związku z tym, jak ma być oświetlone poddasze. Czy postawimy na lukarny, czy okna połaciowe? Jakie są wady i zalety zastosowania tych rozwiązań? Przepisy określają, żena każde 8 m2 powierzchni użytkowej wymagane jest 1m2 przeszklenia. To już od nas zależy czy przeszkleniem będzie okno w lukarnie czy w połaci dachu. Co zatem wziąć pod uwagę?
Zastosowanie lukarn
Lukarny to dobry sposób na wprowadzenie światła słonecznego do pomieszczenia, ale mają także inne zadanie. Są idealnym elementem ozdobnym budynku. Wielu inwestorów postanawia wybudować lukarny właśnie ze względów estetycznych. Musimy jednak otwarcie stwierdzić, że nie jest to najlepszy wybór, jeśli chodzi o dobre naświetlenie poddasza. Zaletą lukarny na pewno jest fakt, że powiększa powierzchnię poddasza oraz eliminuje kłopotliwe skosy, co umożliwia wygodne użytkowania poddasza. Ponieważ okna w lukarnie są podobne do standardowych montowanych w domu, można wykorzystywać ich funkcje bez ograniczeń, również porą zimową czy w trakcie deszczu. Aby lukarna spełniała swój cel należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej. Wadą z pewnością jest to, że konstrukcja dachu, w przypadku lukarn, jest bardziej skomplikowana.
A może okna połaciowe?
Okna połaciowe pozwalają na idealne nasłonecznienie poddasza ponieważ mają prawie dowolne możliwości umieszczenia ich na przestrzeni dachu. W żaden sposób nie wpływają na konstrukcję dachu – można dołożyć okna w już wykonczonym domu. Minusem okien dachowych jest niemożność ich otwierania w trakcie śniegu i deszczu, a w miesiącach zimowych potrzebują, by je odśnieżać.
Oglądając konkretny projekt musisz zaangażować swoją wyobraźnię: jak będzie żyło się takim domu Waszej rodzinie? Czy konkretne rozwiązania zaplanowane w domu są funkcjonalne? Przykład: Gdzie usytuowane jest wejście do garażu: w domu, na zewnątrz, czy w kotłowni? Czy projekt przewiduje pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownię? Czy do kotłowni jest wejście z zewnątrz, tak aby nie brudzić domu nosząc opał? Czy jest przewidziane miejsce na opału? Jak wyglądają schody? Czy kuchnia będzie wystarczająco duża A co z korytarzami – zobacz czy nie okażą się za wąskie, czy otworzenie jednych drzwi nie powoduje niemożności otworzenia sąsiednich? Jakie jest rozmieszczenie pokoi, czy umożliwi rodzinie spędzanie czasu razem?
To tylko przykładowe szczegóły istotne, by życie w domu było wygodne. Poniżej przedstawiamy przykładowy rzut parteru domu, który spełnia wszystkie kryteria.