Słownictwo w tapetach ściennych

Jeśli nigdy nie interesowałeś się zastosowaniem tapet ściennych w aranżacjach wnętrz to wiele sformułowań, które usłyszysz w sklepie z tapetami lub w internecie będzie dla ciebie nowych. Dotyczy to przede wszystkim rodzajów dostępnych tapet ściennych. W tym artykule pokrótce wyjaśnimy podstawowe pojęcia związane z tapetami ściennymi. A zatem po kolei:

Tapety winylowe

Tapety wykonane z syntetycznego tworzywa. Winyl ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne jest bardzo chętnie stosowany w produkcji tapet dekoracyjnych. Tapety winylowe są bardzo trwałe, odporne na działanie światła słonecznego. Tapety z tak zwanego twardego winylu są najczęściej wykorzystywane w tych miejscach, gdzie są najbardziej narażone na intensywną eksploatację, czyli np. w hotelach, restauracjach czy pensjonatach.

Tapety z włókna szklanego

Być może włókno szklane bardziej kojarzy ci się z konstrukcjami w budownictwie przemysłowym. Okazuje się, że zastosowanie tego niezwykłego materiału do budowy tapet dekoracyjnych skutkuje powstanie znakomitego, funkcjonalnego produktu. Tapeta z włókna szklanego jest przewiewna, i w pełni naturalna dzięki czemu sprzyja zdrowiu. Jest oczywiście też niezwykle trwała – odporna na uszkodzenia mechaniczne, znakomicie pokrywa drobne pęknięcia i nierówności w ścianach. Stanowi jednocześnie dobrą dodatkową izolację akustyczną oraz termiczną. Mile więc jest widziana na przykład na przegrodach zewnętrznych budynku.

Tapeta na flizelinie

Flizelina to materiał syntetyczny, włókno stosowane przede wszystkim w przemyśle odzieżowym. Zastosowana jako podkład do tapet winylowych sprawia, że tapeta mniej się rozciąga. Tapeta jest też dzięki temu grubsza, przez co jest milsza w dotyku oraz lepiej tuszuje wszelkie drobne nierówności na ścianie. Grube tapety winylowe na flizelinie możemy śmiało kłaść na dobrze położony tynk (bez konieczności wykonywania gładzi).

Pasowanie wzoru

Na każdej tapecie będzie napisane, czy wymaga pasowania wzoru. Na czym to polega? Otóż jeśli tapeta zawiera jakieś wzory, to zapewne są one naniesione także na łączeniach tapet, dzięki czemu chociaż paski tapet są wąskie, możliwe jest stworzenie na ścianie dowolnych rozmiarów wzory. Tapetę z pasowaniem wzoru po prostu się trudniej układa na ścianie. Układając kolejne pasy trzeba odpowiednio przesuwać je góra – dół, aby wzory do siebie pasowały i by nie było widać połączeń. Przypomina to trochę układanie puzzli.

Jeśli jeszcze jednak czegoś nie wiesz, to warto zerknąć do sekcji faq w sklepach internetowych oferujących tapety ścienne – właściciele sklepów tego typu na ogół dbają o to, by potencjalni klienci byli dobrze poinformowani.

Poniżej przedstawiamy przykładowe tapety. Wszystkie pochodzą z kolekcji tapety As Creation, wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu https://innetapety.pl/tapety-scienne.

 

You must be logged in to post a comment