Psychoterapia. Kiedy i komu pomaga?

Puzle i ręce

Wiele osób się zastanawia kto powinien iść na psychoterapię. Jednak warto spojrzeć na to inaczej. Psychoterapia nie może być traktowana jako obowiązek, a chęć pacjenta. Jeśli czujemy, że chcemy nad czymś popracować, zmienić się lub z czymś sobie nie radzimy to odpowiedź jest jedna.

Chcę czy nie?

Często jest to dylemat dla osoby, która stoi przed podjęciem decyzji czy chce iść na terapię, czy nie. Najlepiej by było jakby objawy czy problemy zniknęły bez trudnych rozmów i analizowania swojego życia, jednak się tak nie da.

Dla kogo psychoterapia?

Psychoterapia jest niezbędna w przypadku osób bardzo wrażliwych, kruchych, które muszą się uczyć pewnych zachowań i reakcji.

Kolejną grupą są osoby uzależnione, np. od alkoholu, narkotyków czy seksu oraz ludzie, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania lub stanami depresyjnymi. W tym przypadku przewiduje się dłuższą terapię, aby przepracować swoje problemy.

Zdarzają się ludzie, którzy potrzebują terapii przez krótki czas. Zazwyczaj jest tak, kiedy zdarzy się coś traumatycznego, np. śmierć bliskiej osoby lub rozwód. W tym przypadku terapia nie trwa tak długo jak w przypadku osób z chorobami psychicznymi.

Psychoterapia często służy dobrze osobom, które chcą po prostu być bardziej świadome samych siebie. Nie jest im niezbędna, ale poprawia im jakość życia.

W jakim celu zaczynamy terapię?

Zadajmy sobie pytanie czego oczekujemy od terapii, jakie mamy cele, nad czym chcemy popracować. To pomoże nam rozpocząć terapię i rozpocząć pracę nad sobą. Na pierwszym spotkaniu terapeuta będzie chciał o nas trochę usłyszeć, poznać nas i nasze problemy. Jest to niezbędne, aby mógł ustalić z nami metodę terapii oraz dalsze kroki.

Nadzieja

Psychoterapia daje nadzieję

Jakie korzyści przyniesie psychoterapia?

Przede wszystkim będziesz w stanie nazwać swój problem. Terapeuta uczy nazywać swoje emocje, uczucia oraz rodzaj problemu. Kolejną kwestią jest odkrycie źródła bólu czy smutku. Bardzo często jest tak, że obecne problemy są spowodowane wydarzeniami z dawnych lat, nawet z dzieciństwa.

Psychoterapia pozwala stanąć na nogi, uczy jak cieszyć się ponownie z życia. Badania naukowe wskazują, że nie tylko pomaga w odzyskaniu równowagi emocjonalnej, ale także ma zbawienny wpływ na leczenie chorób związanych ze stanem emocjonalnym.

Pierwszy krok jest najtrudniejszy, ale warto go zrobić, aby samemu ocenić czy psychoterapia jest dla nas czy nie. Nigdy nie zaszkodzi spróbować, szczególnie jeśli sami ze sobą się męczymy i nie możemy sobie poradzić.

https://wroclaw-psychoterapia.com.pl/
psychoterapia.ewabaran@gmail.com
Telefon: 601-767-518
ul. Zakładowa 9N/9
50 – 231 Wrocław

 

You must be logged in to post a comment