Metody nauczania języka angielskiego dla dorosłych

Nauka angielskiego

Na jaką metodę nauki języka angielskiego się zdecydować, aby nauka była przyjazna, najszybsza, a przede wszystkim najbardziej efektowna? W obecnych czasach na rynku jest bardzo duży wybór ofert. Która metoda będzie najlepsza dla Ciebie?

W dzisiejszym artykule skupimy się na kilku metodach, które są najbardziej popularne.

Metoda komunikacyjna

Obecnie bardzo popularna metoda, która polega na założeniu, że język służy nam do porozumiewania się w różnych sytuacjach. Co za tym idzie każdy element gramatyki lub grupa słówek ma swoją określoną funkcję, np. negocjowanie, opowiadanie o czymś. Osoba, która zdecyduje się na tę metodę musi być świadoma, że na zajęciach używa się przede wszystkim języka obcego. Bardzo często na kursach usłyszymy dialogi lub będziemy odgrywać scenki z życia codziennego. W metodzie komunikacyjnej najważniejsze jest porozumiewanie się, a nie idealna wymowa. Wadą jest to, że nie każdy uczeń jest na tyle odważny, aby publicznie mówić w języku obcym.

Metoda bezpośrednia

W tej metodzie na pierwszym miejscu stawia się zrozumienie języka obcego. Na zajęciach używa się tylko języka, którego się uczymy. Gramatyka ma dość małe znaczenie, ponieważ uważa się, że kursant zapamiętuje różne formy poprzez używanie ich w komunikacji. Nacisk kładzie się na swobodne porozumiewanie się, wymowę i bogate słownictwo.

Idea!

Metoda gramatyczno – tłumaczeniowa

Bardzo stara metoda, której teraz rzadko się używa. Opiera się na nauce gramatyki i słownictwa z tekstów. Tutaj najmniejszy nacisk się kładzie na komunikację, dlatego szkoły językowe już jej zazwyczaj nie używają.

Metoda Sita

Powyższa metoda opiera się na połączeniu technik relaksacji z nauką języka obcego. Ważnym elementem jest to, że uczymy się zarówno świadomie, jak i nieświadomie. Decydując się na tę metodę musimy się spodziewać wizualizacje, ćwiczenia oddechem, muzykę, która nas relaksuje. W słuchanych tekstach słyszymy różne zwroty, które nam się utrwalają.

Metoda Callana

Bardzo skuteczna metoda, która pozwala nam zapamiętywać około 240 słów na minutę. Polega na wymianie pytań i odpowiedzi między nauczycielem, a kursantem. Dzięki temu lektor jest w stanie wyłapać nasze błędy i na bieżąco nas poprawiać. Tu najważniejsze jest rozumienie ze słuchu i poprawne wysławianie się w języku obcym.

Metodę Callana można porównać do tego jak małe dziecko uczy się mówić- słucha bliskich, powtarza i staje się to nawykiem, jest naturalne.

Którą metodę wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy człowiek jest indywidualistą i musi podjąć decyzję na czym najbardziej mu zależy, jaki tok nauki będzie mu odpowiadał. Teraz szkoły językowe dają kursantom ogromny wybór. Ostatnio bardzo dużo osób się decyduje na metodę Callana, z racji tego, że nauka przychodzi z naturalną łatwością. Najlepiej jest się zapoznać z różnymi ofertami szkół, zadać nurtujące nas pytania i dopiero podjąć decyzję.

Elsinore School of English 
ul. Gliwicka 57
40-853 Katowice

Comment (1)

  • Majkel| 1 lutego 2019

    Mi osobiście metoda Callana bardzo się podoba. Wydaje mi się być najbardziej zbliżona do naturalnego procesu uczenia się.

  • You must be logged in to post a comment